Veszélyes játékot űz a hatalom, amely egyre inkább az informális hatalmi központok és gyanús életvitelű emberek felé fordul, míg a polgárokat, az egyetemistákat, az újságírókat és a háborús veteránokat terroristáknak nevezi, írja elemzésében a Radar.

Miután sikeresen hajtott végre tisztogatást a hadseregben több hullámban végrehajtott nyugdíjazásokkal a Szerb Katonaság soraiban, a hatalom erőit a veteránszervezetek rombolására irányította át. Ezeket a szervezeteket ugyanis a terveit potenciálisan veszélyeztető tényezőknek ítélte abbeli szándékában, hogy félelemmel és erőszakkal szerezze vissza legitimitását és elfojtsa a polgári tiltakozásokat. Rendkívül veszélyes stratégiáról van szó, amely, sajnálatos módon szélesebb körű összetűzésekbe is torkollhat, amelyek akár áldozatokat is követelhetnek. Ugyanis, noha a rezsim képviselői szeretik hangsúlyozni, hogy az államnak monopóliuma van az erőszakszervezetekre, elfelejtik azt a szabályt, hogy az erőszak csak akkor hatékony, ha a polgárok a hatalmat legitimnek ismerik el. Ezek az idők pedig már elmúltak. A hatalom egyre inkább egy elidegenedett, egyre kisebb maréknyi csoporttá válik, amely az állami forrásokkal igyekszik legyőzni azt a sokkal nagyobb csoportot, amely már nem fogadja el, hogy a félelem hassa át az életét.

Az említett, a hatalmi struktúrák által követett stratégia magába foglalja a nyomásgyakorlásokat, a fenyegetéseket, a veszélyesnek ítélt egyének elleni támadásokat, illetve az úgynevezett hamis zászlós műveleteket is, amelyek során a hatalomhoz hűséges egyéneket vetik be tömegrendezvényeken a tüntetőkkel szemben.

A veteránokat tömörítő szervezet egyik tisztségviselője a Radarnak számos olyan példát mutatott be, ahol jól látható a hatalom keze nyoma, amint éppen összetűzések kirobbantásán ügyködik. „Egyértelmű, hogy a hatalom megpróbálja szétverni a veteránszervezeteket, de az is, hogy megpróbál bizonyos saját egyesületeket létrehozni, amelyekben olyan emberek kapnak helyet, akikről nem tudunk semmit, leszámítva, hogy még azt sem tudják, hogyan kell szabályosan felsorakozni. A mozgásukból, a felszerelés viseléséből, az erőszak tárgyává tett célpontok kiválasztásából egyértelműen látszik, hogy Belgrádban és más városokban a rendfenntartók egyenruhájában olyan emberek mozognak, akik nem rendőrképzőbe jártak” – mondta a Radar beszélgetőtársa.