Az olyan súlyos betegségek, mint a rák vagy a HIV-fertőzés esetében életmentő, hogy mielőbb diagnosztizálják az orvosok a problémát. Ez azonban nem egyszerű, hiszen amellett, hogy sokáig tünetmentes lehet a beteg állapota, a betegség detektálásához szükséges vizsgálatok elvégzése időigényes folyamat lehet. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) tudósai azonban egy forradalmi megoldással álltak elő, ami rengeteg ember életét mentheti meg.
Amikor az enzim egy célponttal, például egy daganattal kapcsolatos génnel találkozik, aktiválódik és elkezdi felvágni a rajta lévő DNS-t az érzékelő elektródáján – nagyjából úgy, mint ahogy egy fűnyíró dolgozik. Ez a zavar megváltoztatja az elektromos jelet, amit egy potenciosztát nevű eszköz érzékel. Ez az, ami észleli a jel változását, és rámutat a betegség jelenlétére.
Hasonló megoldás már eddig is létezett, ám a DNS-bevonat gyorsan lebomlott, így a szenzorokat frissen kellett elkészíteni és hűtőszekrényben tárolni, ami korlátozta a valós felhasználásukat. Az MIT kutatói ezt a problémát egy polimer bevonattal oldották meg, amelynek köszönhetően a DNS akár két hónapig is konzerválható, még – a nemcsak a hűtött közeghez képest – magas, 70 Celsius-fokos hőmérsékleten is.
A kutatók a tesztelés során a tárolás után képesek voltak kimutatni a szenzorral a PCA3-at, ami a prosztatarák vizeletben található biomarkere.
A teszt különféle mintákkal – például nyállal és orrváladékkal is – működik, és lehetőség nyílik arra, hogy fillérekből mutassák ki vele az olyan fertőző betegségeket, mint például a HPV és a HIV.
Az eszközt hamarosan valós körülmények között is tesztelni fogják, és ha minden jól megy, viszonylag gyorsan piacra is kerülhet.
Illusztráció: Pixabay
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Itt az év ajánlata: te nyugodtabb, mi még jobbak leszünk!
A visszajelzések alapján három dolog idegesít a honlapon:
- a felugró reklámok,
- az, hogy nem tudod végigolvasni az előfizetőknek járó cikket,
- a mellégépelések.
A mi problémánk pedig az, hogy nem tudunk még több saját anyagot előállítani, mert a mintegy húsz önkormányzat nulla dinárt hagyott jóvá a beadványainkra, és a Magyar Nemzeti Tanács – a pártházból érkező, mondvacsinált okokra hivatkozva – évek óta nem javasolja támogatásra a pályázatainkat.
Segítsünk egymáson! Napi húsz dinárért (0,17 euró) legyél a Szabad Magyar Szó előfizetője, így megszabadulsz a felugró reklámoktól, elolvashatod a Plusz rovatban megjelenő cikkeket, és nem mellékesen ezzel is hozzájárulsz, hogy továbbra is a Szabad Magyar Szó legyen a legolvasottabb vajdasági magyar honlap és még több helyi témáról számoljunk be!
u.i.: Ha kétszáznál több előfizetőnk lesz, bizisten, még egy olvasószerkesztő alkalmazását is megfontoljuk!