Az olyan súlyos betegségek, mint a rák vagy a HIV-fertőzés esetében életmentő, hogy mielőbb diagnosztizálják az orvosok a problémát. Ez azonban nem egyszerű, hiszen amellett, hogy sokáig tünetmentes lehet a beteg állapota, a betegség detektálásához szükséges vizsgálatok elvégzése időigényes folyamat lehet. A Massachusettsi Műszaki Egyetem (MIT) tudósai azonban egy forradalmi megoldással álltak elő, ami rengeteg ember életét mentheti meg.

A szakemberek egy DNS-alapú eldobható érzékelőt készítettek, amely nemcsak pontosan érzékeli a betegségeket, hanem hetekig eltartható hűtés nélkül, így a felhasználhatósága a hagyományos laboratóriumi vizsgálatén messze túlmutat. Az ACS Sensors című tudományos lapban megjelent, a hvg.hu által idézett publikációban a kutatók azt írják, a szóban forgó elektrokémiai érzékelők a CRISPR genetikai olló DNS-vágó enzimjét használják.

Amikor az enzim egy célponttal, például egy daganattal kapcsolatos génnel találkozik, aktiválódik és elkezdi felvágni a rajta lévő DNS-t az érzékelő elektródáján – nagyjából úgy, mint ahogy egy fűnyíró dolgozik. Ez a zavar megváltoztatja az elektromos jelet, amit egy potenciosztát nevű eszköz érzékel. Ez az, ami észleli a jel változását, és rámutat a betegség jelenlétére.

Hasonló megoldás már eddig is létezett, ám a DNS-bevonat gyorsan lebomlott, így a szenzorokat frissen kellett elkészíteni és hűtőszekrényben tárolni, ami korlátozta a valós felhasználásukat. Az MIT kutatói ezt a problémát egy polimer bevonattal oldották meg, amelynek köszönhetően a DNS akár két hónapig is konzerválható, még – a nemcsak a hűtött közeghez képest – magas, 70 Celsius-fokos hőmérsékleten is.

A kutatók a tesztelés során a tárolás után képesek voltak kimutatni a szenzorral a PCA3-at, ami a prosztatarák vizeletben található biomarkere.

A szakemberek szerint az egész érzékelő csupán 50 centbe kerül, ami lehetővé teszi, hogy széles tömegek számára is elérhető legyen.

A teszt különféle mintákkal – például nyállal és orrváladékkal is – működik, és lehetőség nyílik arra, hogy fillérekből mutassák ki vele az olyan fertőző betegségeket, mint például a HPV és a HIV.

Az eszközt hamarosan valós körülmények között is tesztelni fogják, és ha minden jól megy, viszonylag gyorsan piacra is kerülhet.

 Illusztráció: Pixabay
–––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––

Itt az év ajánlata: te nyugodtabb, mi még jobbak leszünk!

A visszajelzések alapján három dolog idegesít a honlapon:

  • a felugró reklámok,
  • az, hogy nem tudod végigolvasni az előfizetőknek járó cikket,
  • a mellégépelések.

A mi problémánk pedig az, hogy nem tudunk még több saját anyagot előállítani, mert a mintegy húsz önkormányzat nulla dinárt hagyott jóvá a beadványainkra, és a Magyar Nemzeti Tanács – a pártházból érkező, mondvacsinált okokra hivatkozva – évek óta nem javasolja támogatásra a pályázatainkat.

Segítsünk egymáson! Napi húsz dinárért (0,17 euró) legyél a Szabad Magyar Szó előfizetője, így megszabadulsz a felugró reklámoktól, elolvashatod a Plusz rovatban megjelenő cikkeket, és nem mellékesen ezzel is hozzájárulsz, hogy továbbra is a Szabad Magyar Szó legyen a legolvasottabb vajdasági magyar honlap és még több helyi témáról számoljunk be!

u.i.: Ha kétszáznál több előfizetőnk lesz, bizisten, még egy olvasószerkesztő alkalmazását is megfontoljuk!