A szerbiai egyetemek blokádjában részt vevő diákok útmutatót tettek közzé a polgári engedetlenség kapcsán. A diákok közlése szerint a polgárok mindaddig folytassák az engedetlenséget, amíg a következő követelések nem teljesülnek:
- Rendkívüli parlamenti választások kiírása;
- A „gyűlés” felszámolása a Pionír parkban;
- Jogtalanul őrizetbe vett diákok szabadon engedése.
A diákok elmondása szerint a polgári engedetlenség azt jelenti, hogy a törvényeket tudatosan és felelősségteljesen sértik meg – anélkül, hogy bárki testi épségét veszélyeztetnék, vagy nagyobb, maradandó anyagi kárt okoznának.
„Elégedetlenségünket többféleképpen is kifejezhetjük: az utcán, az intézményekben vagy otthonról” – magyarázzák.
Az utcán az engedetlenség megnyilvánulhat például kereszteződések blokkolásával, konténerek útra húzásával, kerítések, gumik, asztalok és székek elhelyezésével…
„Mivel a felújítási költségvetést verőemberekre költötték, kötelességünk, hogy mi vegyük kézbe a festéket. Mit meszelünk? Pártirodákat, Expo-üzleteket – ragasszunk matricákat és plakátokat is!” – teszik hozzá.
Az egészséges életmód is beépíthető a polgári engedetlenségbe, például a forgalom lassításával: kerékpározással vagy csoportos futással az utcán – jegyzik meg a diákok.
Az intézményekben alkalmazható az úgynevezett adminisztratív túlterhelés módszere: e-mailek és levelek özönével lehet elárasztani azokat az intézményeket, amelyek nem végzik megfelelően a munkájukat. Ez alkalmazható minisztériumokra, ügyészségekre, adóhivatalokra, önkormányzatokra, postára stb.
Az ügyészséget el lehet árasztani panaszokkal, legyen szó személyes problémákról vagy általános társadalmi gondokról. Az ügyfélablakokat túl lehet terhelni személyes megjelenéssel, kérdésekkel, adatok ellenőrzésével, költségvetési kivonatok, igazolások igénylésével, beadványok leadásával stb.
“Menj be az intézmény épületébe a barátaiddal, igyatok egy kávét, lazítsatok, keltsetek egy kis felfordulást” – üzenik a diákok.
Otthonról is lehet polgári engedetlenséget gyakorolni: például a számlák befizetésének halogatásával az utolsó pillanatig, vagy azok részletekben történő kiegyenlítésével.
„Ezen kívül lehetőség van egyidejű pénzfelvételre a bankautomatákból, vagy a fiskális rendszer túlterhelésére például azzal, hogy minden egyes boltban vásárolt termékről külön nyugtát kérünk, és aprópénzben fizetünk” – írják.
A diákok arra is buzdítják a lakosságot, hogy a közösségi médiában említsék meg állami tisztségviselők nevét a bejegyzéseikben.
Itt az év ajánlata: te nyugodtabb, mi még jobbak leszünk!
A visszajelzések alapján három dolog idegesít a honlapon:
- a felugró reklámok,
- az, hogy nem tudod végigolvasni az előfizetőknek járó cikket,
- a mellégépelések.
A mi problémánk pedig az, hogy nem tudunk még több saját anyagot előállítani, mert a mintegy húsz önkormányzat nulla dinárt hagyott jóvá a beadványainkra, és a Magyar Nemzeti Tanács – a pártházból érkező, mondvacsinált okokra hivatkozva – évek óta nem javasolja támogatásra a pályázatainkat.
Segítsünk egymáson! Napi húsz dinárért (0,17 euró) legyél a Szabad Magyar Szó előfizetője, így megszabadulsz a felugró reklámoktól, elolvashatod a Plusz rovatban megjelenő cikkeket, és nem mellékesen ezzel is hozzájárulsz, hogy továbbra is a Szabad Magyar Szó legyen a legolvasottabb vajdasági magyar honlap és még több helyi témáról számoljunk be!
U. i. Ha kétszáznál több előfizetőnk lesz, bizisten, még egy olvasószerkesztő alkalmazását is megfontoljuk!