Bár Orbán Viktor az év elején bejelentette, hogy a pride szervezőinek nem kell igyekezni, mivel úgysem tarthatják meg a rendezvényüket ez eltelt fél év közelti fejleményei nyomán, az gyükezést korlátozó törvény módosítása, a jogerős rendőrségi tiltás és kormányzati megfélemlítés ellenére megtartották a 30. Budapest Pride-ot, amely végül minden idők legnagyobb magyarországi LMBTQ-rendezvényévé vált. A hivatalosan Budapesti Büszkeség néven, önkormányzati rendezvényként lebonyolított eseményen a szervezők szerint több mint 200 ezren vettek részt, megtöltve a Deák teret, a Károly körutat és teljesen lezárva az Erzsébet hidat. A kormányzati kommunikáció által démonizált eseményből a 2025-ös év egyik legnagyobb politikai töltetű társadalmi demonstrációja lett, és talán a NER egyik legnagyobb felsülése is.

A magyar kormány a Pride megrendezését az év elejétől kezdve próbálta ellehetetleníteni. Az igazságügyi miniszter börtönnel fenyegette meg a főpolgármestert, Lázár János kijelentette, hogy „nem lesz Pride az Andrássyn”, míg Orbán Viktor „parádénak” nevezte a rendezvényt, nem véleménynyilvánításnak. A Budapesti Rendőr-főkapitányság határozata jogerőre emelkedett, miután a szervezők nem támadták meg a bíróságon. A rendezvény a főváros jóvoltából azonban mégis megvalósult. A rendőrség pedig visszafogottan viselkedett, annak ellenére, hogy megfigyeléssel és igazoltatásokkal jelen voltak, ténylegesen nem akadályozták a rendezvény megtartását.

A tömeg nagyságát és összetételét látva egyértelmű: az esemény jelentősége jóval túlnőtt az LMBTQ-közösség érdekképviseletén. Családok, fiatalok, nyugdíjasok, állami cégek dolgozói és nemzetközi résztvevők vonultak együtt. Karácsony Gergely szerint „ez a tömeg nem úgy néz ki, mint amit betiltottak”, míg Steiner Kristóf a „minden idők legnagyobb Budapest Pride-jának” nevezte az ideit. A CNN   tudósítása szerint a rendezvény békeidőben példátlan és szimbolikus visszavágás volt az autoriter retorikával szemben. A pride megrendezésének súlyát bizonyítja az is, hogy a június 28-i a rendezvény számos külföldi lap vezető híre lett.

A Telex tudósítása alapján kijelenthető, hogy a rendezvény során elhangzó beszédek nyílt rendszerkritikává mélyültek. Hernádi Judit szerint „ez már nem a kisebbség, ez a többség”. Rainer-Micsinyei Nóra színész-humorista közvetlenül Orbán Viktorhoz szólt: „a többség már nem boldog azért, mert te azt mondtad”. Kovács Patrícia a politikai kampányokhoz használt „legócskább buzizásról” beszélt, Angeli Andrea pedig arról, hogy „az otthon nem az, ahol szabad léteznem, hanem ahol létezhetek szabadon”. Bogádi Nikoletta – aki húsz éve még ellentüntetőként vett részt a Pride-on – ma már transz gyermekei miatt áll ki nyíltan: „a gyerekemet saját magamtól kellett volna megvédenem”.

A felvonulás útvonala módosult a Mi Hazánk és a Hatvannégy Vármegye mozgalom blokádjai miatt: a Szabadság hídról az Erzsébet hídra terelték a menetet. Az ellentüntetők – köztük Budaházy György, az elnöki kegyelemmel kiszabadított korábban garázdaság miatt börtönbüntetését letöltő jobboldali aktivista – látványosan alulmaradtak. A szélsőjobboldali fellépés inkább demonstratív kudarcként, semmint erőfitogtatásként értelmezhető. A rendőrség összesen 36 igazoltatásról számolt be, komolyabb atrocitás vagy erőszak nélkül.

Nemzetközi politikai támogatás is övezte az eseményt. Az Európai Parlament alelnöke, Nicu Ștefănuță magyarul szólalt fel: „a szerelem nem bűncselekmény, azt védeni, becsülni és ünnepelni kell”. A svéd kormány közleményben ítélte el a magyarországi jogállamiság helyzetét, miközben a stockholmi magyar nagykövetség előtt szolidaritási tüntetést tartottak. Greta Thunberg videóüzenetben nevezte „fasiszta támadásnak” a Pride betiltási kísérletét.-tájékoztatott róla az Euronews.

A hazai közéleti szereplők közül sokan nyilvánosan is kiálltak a Pride mellett. Sebestyén Balázs és Till Attila is hangsúlyozták a sokszínűség értékét, míg Péterfy Bori Orfűről küldött szivárványos üzenetet.

A kormányzati retorika láthatóan önmaga csapdájába esett. Orbán Viktor szombat reggeli posztjában gyermekekre hivatkozva sugallt LMBTQ-ellenes üzenetet, miközben Orbán Balázs azt írta: „így táncolna Magyarország, ha Brüsszelből húznák a zenét”. A tömeg válasza azonban egyértelmű volt. Török Gábor elemző szerint „ez a mai látvány nem hiányzott a Fidesznek”, míg Lakner Zoltán úgy fogalmazott: „a Pride megsemmisítése biztosan kudarcot vallott”.A végső politikai következtetéseket, a sajnos létező jogi következményeket az elkövetkező hetek hozzák majd, de az már most világos: a NER kommunikációs valamint hatalmi gépezete, és kultúrharcos retorikája teljes egészében kudarcot vallott. A jogi korlátozások, a propaganda és a rendészeti presszió sem tudta megakadályozni, hogy több százezer ember szolidaritást vállaljon egymással. A Budapest Pride 2025-ben nemcsak az LMBTQ-jogokról, hanem a szabadságról, a közösségről és az ellenállás jogáról is szólt – az autokratikus hatalom árnyékában, de annak retorziói nélkül.

Büszkeségnapi felvonulás – a szabadságról, a közösségről szólt (Fotó: Bankó Gábor, 444.hu)


Itt az év ajánlata: te nyugodtabb, mi még jobbak leszünk!

A visszajelzések alapján három dolog idegesít a honlapon:

  • a felugró reklámok,
  • az, hogy nem tudod végigolvasni az előfizetőknek járó cikket,
  • a mellégépelések.

A mi problémánk pedig az, hogy nem tudunk még több saját anyagot előállítani, mert a mintegy húsz önkormányzat nulla dinárt hagyott jóvá a beadványainkra, és a Magyar Nemzeti Tanács – a pártházból érkező, mondvacsinált okokra hivatkozva – évek óta nem javasolja támogatásra a pályázatainkat.

Segítsünk egymáson! Napi húsz dinárért (0,17 euró) legyél a Szabad Magyar Szó előfizetője, így megszabadulsz a felugró reklámoktól, elolvashatod a Plusz rovatban megjelenő cikkeket, és nem mellékesen ezzel is hozzájárulsz, hogy továbbra is a Szabad Magyar Szó legyen a legolvasottabb vajdasági magyar honlap és még több helyi témáról számoljunk be!

U. i. Ha kétszáznál több előfizetőnk lesz, bizisten, még egy olvasószerkesztő alkalmazását is megfontoljuk!