Attól, hogy valaki kis lakásba költözik vagy már évek, évtizedek óta abban él, és a környéken gondok vannak az ivóvíz minőségével, nem kell lemondania arról, hogy tiszta vizet fogyasszon. Ma már több olyan, kis helyet foglaló megoldás is létezik, amely képes szakszerűen és minőségi módon orvosolni a víztisztítást olyan helységben is, ahol a tulajdonos korábban úgy gondolta, hogy a helyszűke ezt nem teszi lehetővé.

Fontos megjegyezni, hogy ma már vannak kisebb helyet foglaló, pultra szerelhető vízadagoló hideg-, forró és szobahőmérsékletű víz adagolására alkalmas készülékek, amelyek LED-kijelzővel és gyerekzárral is rendelkeznek, és mindössze 30-40 centiméter helyet foglalnak el a pulton, viszont az is biztos, hogy egy kis lakásban, ahol szó szerint minden centiméter számít és sokszor egy gyufásdoboznyi hely sincs, ott ezt a lehetőséget már az indulásnál kénytelenek vagyunk kizárni.

A lakásokban vagy azokba a házakba, ahol a konyha nagyon kicsi, a szakértők kétféle, átfolyós megoldást szoktak javasolni:

  • Konyhapult alatti víztisztítók

  • Asztali víztisztítók

Összefoglalónkban igyekszünk bemutatni ezt a két típust, s reméljük, hogy utána már mindenki, akinek a pulton nem fér el a víztisztító, könnyedén kiválasztja a számára legmegfelelőbbet.

A konyhapult alatti víztisztítók

A víztisztítók ezen típusa nagyon elterjedt, sok háztartásban használják nagy megelégedettséggel őket. Az előnyük, hogy a konyhapult alatt találhatók, ahol mindig van annyi hely, még egy kis lakásban is, hogy elférjenek. A legnépszerűbbek a három nagy négy lépcsős víztisztítók, de akad olyan is, amelyik hét lépcsős, s nem mellékesen a dizájnja is beleillik egy modern lakás miliőjébe.

Kis helyet foglaló és hatékony víztisztítók (Fotó: Freepik)

Kis helyet foglaló és hatékony víztisztítók (Fotó: Freepik)

Előnyük, hogy kis helyet foglalnak, a vizet antibakteriális szűrők és ultraszűrő segítségével tisztítja a szennyeződésektől, valamint a káros anyagoktól, a szervezet számára fontos ásványi anyagok viszont a vízben maradnak. Emellett az ultraszűrő a 0,02 mikronnál nagyobb anyagokat, így egyes vírusokat és baktériumokat is kiszűri. A készüléknek nincs külön víztartálya, így kisebb helyet foglal, a beszerelése és a karbantartása egyszerű és gazdaságos, a működéséhez nincs szükség elektromos áramra.

Az asztali víztisztítók

Ha a pulton van egy kis hely, akkor egy asztali víztisztító is számításba jöhet. Ennek a legfontosabb jellemzője, hogy kizárólag ivóvíz minőségű vízzel ellátott hálózatról működtethető, és két lépcsőben tisztítja meg a csapvizet a szennyeződésektől. Előnye, hogy tartozékként egy fémből készült útváltó csap, valamint egy krómozott fém csaptelep is a csomag része, így ha valaki mosogatni szeretne, akkor egy mozdulattal megoldhatjuk, hogy szűretlen vízzel történjen az edények tisztogatása. Mivel egy kis helyet foglaló eszközről van szó, így a készüléket nyugodtan magunkkal vihetjük akár az utazásainkra is, mivel le- és felszerelése annyira pofonegyszerű, hogy még egy gyereknek sem okoz problémát. Ezek a készülékek a KDF-technológiát használják, ami azt jelenti, hogy kémiai egyesülés alapján működnek, a réz és cink részecskéken oxidáció és redukció történik.

Kis helyet foglaló és hatékony víztisztítók (Fotó: Freepik)

Kis helyet foglaló és hatékony víztisztítók (Fotó: Freepik)

Jóval olcsóbbak, mint a konyhapult alatti víztisztítók, de hatékonyságuk messze elmarad drágább társaikétól, viszont a hordozhatóságuk és egyszerű szerelésük miatt igencsak népszerűek a vásárlók körében.

Egy harmadik típusként szokták még emlegetni a csapra szerelhető víztisztítókat, amelyek az aktív szénszűrő segítségével kiszűrik a legtöbb vezetékes vízben klór- és klórszármazékokat, szerves anyagokat, valamint szag- és ízrontó anyagokat, azonban egy 2023-as kormányrendelet szerint ezek a termékek csak ipari felhasználásra, technikai, vagyis nem ivásra szánt víz előállításához alkalmazhatók.