A bevándorlásellenes szövetségi razziák nyomán immár negyedik napja tartó tömegtüntetések hétfőn este új szintre léptek Los Angelesben a tüntetők megszállták a belvárosi Trump Towert, miközben a város fölött a szövetségi és állami hatalmak közötti súlyos hatásköri válság fokozódik.

A város hétfő esti óráiban a BBC tudósítása szerint több, mint 100 főt vettek őrizetbe, a legtöbbjüket „jogszerűtlen gyülekezés” miatt. A Los Angeles-i polgármester, Karen Bass közölte: a letartóztatottak többsége nem tartozott a délutáni békés demonstrálókhoz, hanem „peremcsoportokként” az éjjeli vandalizmusért felelősek.

A helyszíni felvételeken látható, ahogy a demonstrálók egy csoportja behatolt a belvárosban található Trump Towerbe, ahol transzparenseket helyeztek ki az elnök politikáját bírálva. Az épület azóta a rendőrség és a Nemzeti Gárda felügyelete alatt áll.

Eközben a város utcáin immár több mint 1 700 nemzeti gárdista és 700 tengerészgyalogos van jelen. Donald Trump hétfőn további 2 000 fős kontingens kivezénylését jelentette be, amit Kalifornia kormányzója „nyílt és jogellenes szövetségi megszállásnak” nevezett.

A politikai válság középpontjában nemcsak a bevándorlók elleni fellépés, hanem a szövetségi és állami hatáskörök szétcsúszása áll. A Guardian keddi elemzése alapján Trump a szövetségi hatalom kiterjesztésére használja az alkalmat: a Kaliforniai Nemzeti Gárdát anélkül rendelte a városba, hogy azt a kormányzó kérte volna, megsértve ezzel a szövetségi rendszer írott és íratlan szabályait.

Newsom kormányzó és Rob Bonta államügyész már perre vitte az ügyet: szerintük az elnök „alkotmányellenesen sajátította ki” az állami erőket. A Trump által bevetett tengerészgyalogosokat egyelőre nem a Lázadási Törvény (Insurrection Act) alapján vetették be – annak életbe léptetése a katonai rendőrség közvetlen fellépését tenné lehetővé a civilekkel szemben –, hanem formálisan szövetségi ingatlanok védelmére.

A hétfői nap során a tüntetések több amerikai városban is megjelentek, az ABC News értesülései szerint New Yorkban, Austinban és Santa Anában is tömegek vonultak az utcára. A demonstrálók szerint a Los Angeles-i razziák nemcsak jogtalanok, hanem politikai célzatúak is, a letartóztatottak közt voltak gyári munkások, tanárok, sőt, a SEIU (Service Employees International Union- Nemzetközi Szolgáltatói Dolgozók Szakszervezete) szakszervezet elnöke, David Huerta is, akit szabadlábra helyezése után már hősként ünnepeltek a belvárosban.

A Guardian által megszólaltatott jogvédő, Philippe Sands szerint Trump fellépése „veszélyes precedenst teremt”: a lakosság militarizált kezelése olyan mértékű normálissá válást kockáztat, amely „egy autoriter rendszer előszobáját idézi”.

A Los Angeles-i rendőrfőnök, Jim McDonnell szerint a tengerészgyalogosok bevetése „logisztikai káoszhoz” vezetett: „Nincs koordináció, nincs egyeztetés, csupán utasítások jönnek a Fehér Házból.” A helyi hatóságok ennek ellenére mozgósították saját erőiket is, Newsom hétfő este 800 újabb állami és megyei rendfenntartó bevetését jelentette be, miközben a város teljes területére „taktikai készültséget” rendeltek el.

A tüntetéseken készült beszámolók szerint több esetben alkalmaztak könnygázt, villanógránátokat, és „nem halálos töltetű fegyvereket” a tömegoszlatáshoz. A demonstrálók a belvárosban egy teljes kereszteződést elfoglaltak, míg más csoportok a szövetségi épületek előtt vonultak fel, amerikai és mexikói, és más Latin-amerikai országok zászlóival.

Az események túlnőttek Los Angeles határain. A jelenlegi helyzet már nem pusztán közrendvédelmi válság, hanem alkotmányos ütközet, amelynek végkimenetele megmutatja majd, mekkora mozgástere van még a tagállamoknak az autoriter hajlamú központi hatalommal szemben.

Az amerikai demokrácia és társadalom jelenleg egy válsághelyzet tanúja. A kérdés az, hogy a Los Angeles-i események végén megmarad-e még valami abból a hagyományból, amelyben a hadsereg nem alkalmaz nyílt erőszakot saját polgárai ellen, vagy a félelem győz, és az Egyesült Államok még inkább történelme karikatúrájává válik.

Trump intézkedései tovább szították a tüzet Los Angelesben (Fotó: Beta/AP Photo/Ethan Swope)


Itt az év ajánlata: te nyugodtabb, mi még jobbak leszünk!

A visszajelzések alapján három dolog idegesít a honlapon:

  • a felugró reklámok,
  • az, hogy nem tudod végigolvasni az előfizetőknek járó cikket,
  • a mellégépelések.

A mi problémánk pedig az, hogy nem tudunk még több saját anyagot előállítani, mert a mintegy húsz önkormányzat nulla dinárt hagyott jóvá a beadványainkra, és a Magyar Nemzeti Tanács – a pártházból érkező, mondvacsinált okokra hivatkozva – évek óta nem javasolja támogatásra a pályázatainkat.

Segítsünk egymáson! Napi húsz dinárért (0,17 euró) legyél a Szabad Magyar Szó előfizetője, így megszabadulsz a felugró reklámoktól, elolvashatod a Plusz rovatban megjelenő cikkeket, és nem mellékesen ezzel is hozzájárulsz, hogy továbbra is a Szabad Magyar Szó legyen a legolvasottabb vajdasági magyar honlap és még több helyi témáról számoljunk be!

U. i. Ha kétszáznál több előfizetőnk lesz, bizisten, még egy olvasószerkesztő alkalmazását is megfontoljuk!